Батьки-перфекціоністи: у чому небезпека для дитини?

Наше суспільство культивує синдром відмінника і всіляко заохочує прагнення до високих стандартів. Сьогодні цю установку дають не в університеті і навіть не в школі. Людині (людинці) починають піднімати планку вже з колиски.

Перфекціонізм або синдром відмінника як такий ніби і непогана риса. Психологи відзначають такі позитивні його характеристики: відповідальність, працездатність, цілеспрямованість, надійність, досягнення результатів. Усі ці якості притаманні перфекціоністам. І всі вони дуже вигідні для вашого роботодавця.

Та одного прекрасного дня людина, у котрої чітко виражений синдром відмінника, стає мамою чи татом. А якщо дитині несказанно пощастило, то в неї обоє батьків — невиправні ідеалісти. Що може чекати на малюка в цьому випадку?

Дворічний хлопчик Сергійко сидить у стільчику для годування і намагається донести ложку з супчиком до рота. Звичайно, половина їжі опиняється де завгодно, тільки не в роті у хлопчика. Дитина вчиться їсти самостійно. За цим процесом пильно спостерігає мама (тато, обоє батьків)-перфекціоніст(-и). Мама, тато або обоє батьків люблять порядок в домі. І це добре: вони люблять чітке виконання завдань. Вони самі все роблять правильно, але дворічний хлопчик Сергійко вчиться їсти суп.

Серед позитивних сторін перфекціоністів психологи виділяють і деструктивні, які можуть руйнувати зсередини як самих ідеалістів, так і їхніх близьких. Особливо маленьких дітей.

  1. Нетерпимість до помилок. Наш Сергійко в черговий раз поглинає свої півложки супу, а в цей час мама або тато зривається на крик. Дитина не розуміє, що сталося, але перфекціоніст вже пересичений її невдалими спробами їсти акуратно, і емоції виливаються через край. Або у Сергія забирається ложечка і годування продовжує батько. Чисто й охайно.
  • Що відбувається? У першому випадку формується нездорова атмосфера для дитини, у другому — його позбавляють самостійності, якої ті самі батьки від нього активно вимагатимуть у майбутньому. Шлях дорослішання дитини та набуття нею нових навичок — це шлях спроб і помилок, який дорослим перфекціоністам дуже важко спокійно пережити.
  1. Нездатність перенести невдачу. Схожа з першою, ця риса не дає батькові-перфекціоністові допустити невдачу Сергійка в поїданні супу. Досвідчений онлайн-консультант відзначить також, що невдачу дитини батько-ідеаліст сприймає як свою власну.
  • Що відбувається з дитиною? На жаль, Сергійко, найімовірніше, так само не зможе долати труднощі. Невдачі під час гри в баскетбол або в навчанні будуть викликати в нього паніку і підсвідомі картинки батьківського гніву. У хлопчика розвинеться схильність до «опускання рук». Сергій уже вчиться не вірити у власні сили.
  1. Порівняння. Життя перфекціоніста проходить в режимі порівняння, зіставлення себе і своїх досягнень з іншими. Тому не дай Боже, якщо ровесниця Сергійка Катруся їсть ложечкою акуратно з півтора року і мами малюків спілкуються.
  • Що відбувається? Порівнюючи досягнення свого малюка з успіхами інших дітей, ми привчаємо його бути залежним від думки оточуючих, звужуємо його розвиток певною моделлю поведінки, а також вселяємо невпевненість.
  1. Невміння бачити позитив. Батьки-перфекціоністи рідко помічають досягнення свого сина чи доньки. Через особливості свого характеру вони зациклюються на помилках, невдачах і, як ми вже зазначили, на порівнюванні цих невдач з успіхами інших.
  • Що відбувається з дитиною? З раннього віку у дитини зароджується апатія: немає сенсу працювати, якщо мама-тато все одно цього не цінують. Або, навпаки, замість визначитися зі своїми прагненнями,  дитина підсвідомо все життя намагається догодити вимогам батьків.

Бажання виховати дитину найкращою прекрасне! Головне при цьому — не нашкодити.

Як зробити так, щоб, прагнучи найкращого, не вийшло «як завжди», дізнайтеся в онлайн-консультантів лінії довіри «Добре слово» безкоштовно.

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.