Як досягти відчуття значущості та впевненості? Шукаємо правильну основу

Вчинками людини можуть керувати різні бажання: досягти успіху, довести свою правоту, створити сім’ю, побудувати кар’єру. Але християнські психологи копають глибше, шукаючи відповідь на запитання: «Що стоїть за цими бажаннями?» Чому їх досягнення, на нашу думку, має принести довгоочікуване щастя? Всередині кожного з нас є певне переконання, яке ми самі не можемо чітко визначити або сформулювати. Якщо стисло, то це потреба бути гарною людиною, почуття власної гідності. Насправді, як стверджують християнські психологи, щоб самим себе прийняти, ми хочемо, аби нас шанували інші, але як досягти впевненості в собі?

Що ж вказує людині на її гідність?

Це значущість (посада, вплив, важливість) і впевненість (у безумовних любові і прийнятті). На думку біблійного консультанта, доктора філософії Лоренса Дж. Крабба, обидва фактори важливі, але все-таки для чоловіків шлях до гідності більше лежить через досягнення значущості, а для жінок – впевненості. Чоловік, наприклад, досягає відчуття власної гідності, якщо він реалізований на роботі і усвідомлює свою значцущість там, оскільки для більшості чоловіків головну роль відіграє мета. Жінка більше потребує любові і безумовного прийняття як на роботі, так і (особливо) вдома, оскільки вона насамперед націлена на стосунки.

На що здатні чоловіки і жінки, аби досягнути значущості та впевненості?

Чесна розмова з християнським психологом допомагає визначити, що заради почуття власної гідності ми не зупинимося ні перед кредитами, ні перед боргами, ні перед маніпуляціями чи навіть брехнею… Дуже просто і правильно назвати подібні методи гріховними. Але це не допоможе людині усвідомити першопричину своєї проблеми. Насправді в самому бажанні бути значущим немає нічого поганого. Проблема полягає в тому, що більшість людей обирають для цього неправильний шлях.

Що пропонує психологія?

Деякі психологи вдаються до методу «знайди свій шлях для задоволення потреби в значущості». Таким чином, консультування націлене саме на пошук методу – зміну роботи, підвищення самооцінки, визначення хобі тощо. Інші ж психологи починають шукати проблему, яка не дозволяє людині почуватися значущою. Вони вірять, що позбавлення проблеми допоможе знайти шлях задоволення потреб людини.

Християнський погляд

У християнських церквах питання значущості та впевненості зводиться до дотримання християнських обов’язків – що робити, а що ні. Але при цьому часто пропускається єдино правильна підстава для того, аби бути впевненим у своїй значущості та прийнятності. Для кожного християнина основою його значущості та впевненості є Бог, розуміння того, хто я у Христі і що Він зробив для мене. Християнські психологи впевнені: якщо пріоритети розставлені правильно, то жодні фінансові труднощі, приниження на роботі або насміхання інших не вплинуть на ваше почуття гідності. Тому що, попри все, ви залишаєтеся значущим і улюбленим в очах Бога. При цьому важливо пам’ятати, що людина відповідає перед Богом за те, як вона живе. Усвідомлення того, що Бог приймає мене, але заперечення при цьому своєї підзвітності Йому призводить до байдужості до гріховного способу життя. Це одна з крайнощів сучасного християнства. Друга крайність – усвідомлення підзвітності, але не розуміння прийнятності. Це призводить до бажання заслужити Божу любов.

Християнські психологи радять зберігати баланс між розумінням того, ким ви є для Бога, і усвідомленням своєї підзвітності Йому. Це і є той шлях, який задовольнить найглибшу внутрішню потребу людини в почутті особистої гідності. Але як це робити на практиці? Як подолати внутрішній біль від невдач на роботі або принижень чоловіка чи дружини? Де знайти сили для прощення?

Вислухати ваші запитання і дати кваліфіковані відповіді готові християнські психологи онлайн.

При написанні статті було використано книгу Лоренс Дж. Крабб мол. «Ефективне біблійне консультування».

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.