Куди дівається любов?

Подружжя, яке прожило разом не один рік, пари, які тільки зустрічаються, молодь і люди середнього віку — усі замислюються над тим, чому проходить любов. Куди дівається прекрасне почуття до людини, яке нас окриляє? Хто винен у цьому і чи можна утримати любов або як повернути коханого?

Ми спілкуємося з Анею про стосунки, які завдали їй болю. Минуло вже більше року, але я так само бачу смуток у її очах, коли ми про це говоримо. В житті Ані був хлопець, назвемо його Юрій, який дуже гарно до неї залицявся, домагаючись прихильності та взаємної любові. Але приблизно через півтора року Юра заявив, що «все минуло». Юнак охолов до Ані, тоді як вона продовжувала плекати ніжні почуття. Рішення розійтися для них обох було складним, прийнятим виважено і без істерик. Тому що обоє вони люди хороші. І можна було б сказати, що просто так вийшло. Але при детальній консультації психолога онлайн ми можемо дізнатися, що ж насправді відбувається в подібних випадках.

А чи був хлопчик: любов чи хімія?

Сьогодні любов і закоханість сприймають як рівноправні поняття. Хоча ряд дослідників дотримуються погляду, що закоханість — це одна з форм залежності.

Американський психіатр, директор Національного інституту з вивчення зловживання наркотиками Нора Волкова, працюючи над візуалізацією роботи мозку пацієнтів з різними видами залежностей, довела, що рівень дофаміну (так званого гормону радості, задоволення) у стані закоханості досягає позначки, характерної для прийому наркотиків.

Більш того, під час роздумів про предмет закоханості і при введенні наркотичної речовини, як виявилося, активізуються одні й ті ж зони головного мозку.

Інша дослідниця, Дороті Теннов, у книзі «Любов і закоханість» проводить чіткі межі між цими двома поняттями. Закоханість вона описує як біологічний процес, який має такі симптоми:

 • хвороблива потреба у почуттях у відповідь від об’єкта пристрасті (ОП);
 • нав’язливі думки про ОП;
 • сильний сексуальний потяг до ОП;
 • викривлене сприйняття особистості ОП;
 • ігнорування своїх обов’язків і вирішення важливих проблем через захоплення ОП.

Консультанти лінії довіри «Добре слово» переконані, що взаємини, побудовані лише на почутті закоханості, приречені. Тому що закоханим потрібні не стількі самі стосунки, як гострі відчуття. А особливість «хворобливої» закоханості в тому, що вона триває трохи довше, ніж застуда, – від 1 до 4 років.

Як відрізнити любов від закоханості

Існують так звані «ключі», розроблені соціологом Робертом Шортом, які допоможуть зорієнтуватися в цьому питанні. Наші психологи-онлайн підготували узагальнений список відмінностей між закоханістю і любов’ю.

Задайте собі такі питання:

 1. Що приваблює? При закоханості (З): фізичні дані. При любові (Л): особистість людини в цілому.
 2. Як все починалося? З: блискавично, швидко. Л: доволі повільно, адже щоб полюбити людину по-справжньому, потрібен час.
 3. Як впливає на вас? З: оволодіває, занурює у мрії, робить неорганізованим. Л: спонукає стати краще.
 4. Чи змінилися стосунки з іншими людьми? З: об’єкт закоханості стає ідолом, стосунки з друзями, близькими, батьками істотно страждають. Л: людина, яку ти любиш, стає дуже важливою, але при цьому взаємини з друзями та батьками зберігаються.
 5. Як реагують навколишні? З: з огляду на пункт 4, близькі можуть вказувати на надмірне і часто надумане захоплення. Л: здорове ставлення до об’єкта любові сприяє розумінню близьких та їхньому схваленню.
 6. Що відбувається при розставанні? З: досить скоро може з’явитися новий об’єкт захоплення. Л: гостро відчувається відсутність коханої людини, адже важливо не просто бачити її, але й почути її думку, отримати пораду, мати можливість самому підбадьорити, поспівчувати об’єкту любові.
 7. Як проходять сварки? З: стають регулярними і більш серйозними, можуть стати ліками від нудьги, коли закоханість минає. Л: виявлення розбіжностей, пошук конструктиву і можливостей бути поруч у мирі, із часом сварки вщухають.
 8. Які мої думки? З: більше думаю про нас як про «я» і «він»/«вона», «моє» і «його»/«її». Л: переважають «ми», «наше», «разом».

Любов як вибір

Описати ознаки справжньої любові досить складно. За допомогою психолога онлайн ви можете більш детально розібратися в цьому питанні. У нашій статті хочеться зробити акцент на тому, що любов – це все-таки вибір. Для створення довгострокових життєздатних стосунків необхідні не тільки пристрасть і взаємний потяг.

Любов орієнтована на:

 • віддачу – хочеться безкорисливо бути поруч з людиною, допомагати їй, дарувати радість;
 • терпіння – будь-які глибокі взаємини між людьми потребують певного терпіння, а про людину, яку ми бачимо щодня, годі й говорити;
 • повага – це досить широке поняття, але один з критеріїв справжньої поваги – відсутність контролю чи бажання керувати коханою людиною, а також її прийняття;
 • взаєморозуміння – пошук компромісів між потребами, особливостями виховання один одного;
 • прощення – без образ не обійтися, але люди, які один одного люблять, готові прощати, а не носити камінь за пазухою;
 • вміння бачити найкраще – дуже легко бачити недоліки в коханій людині, адже ми знаємо її краще за інших. Але любляча людина намагається помічати кращі сторони і якості свого супутника.

Якщо розглядати любов як вибір, то виявиться, що вибір цей непростий. Не достатньо просто один раз зважитися зробити його, одружитися (вийти заміж) – потрібно приймати рішення, що відповідають цьому вибору, кожен день.

Як це зробити? Як реанімувати ваші стосунки у шлюбі? Як плекати в собі любов? Ці та інші питання, які вас цікавлять, задайте психологу онлайн безкоштовно по Україні.

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.