Маніпуляції: на межі людяності

Це дивовижна тема. Точніше, ставлення до самої маніпуляції дуже дивує. З одного боку, досвідчені психологи старанно допомагають нам не ставати жертвами маніпуляції. З іншого, інтернет і книгарні переповнені книгами-порадниками на тему «як маніпулювати людьми», «приховане управління людиною» і т. д.

Виходить, якщо мною маніпулюють, — це погано. А якщо я маніпулюю іншими для досягнення своїх цілей, – це добре. То де ж істина? Наші психологи онлайн, розглядаючи тему маніпуляції, орієнтуються на відомі вирази: «Поводься з іншими так, як хочеш, аби поводилися з тобою» та «що посієш, те й пожнеш».

Тому ми розцінюємо маніпуляцію як негативне явище. Водночас варто визнати, що так чи інакше, свідомо чи ні, маніпулюють усі люди.

Як розпізнати маніпуляцію

Маніпуляція — це управління людиною в своїх цілях.

Існує безліч форм і різновидів маніпуляції, які доволі ґрунтовно вивчені та представлені в літературі з психології. Ми зупинимося на поведінкових проявах маніпуляції, що трапляються найчастіше. Онлайн-психологи, які працюють на лінії довіри «Добре слово», підготували перелік ознак, з якими ми найчастіше стикаємося на побутовому рівні:

 • фраза «ти повинен» – апеляція до наших почуттів обов’язку і провини;
 • крик, різкі рухи (стук, гримання дверима) – тиск, залякування;
 • мовчання, ігнорування – покарання у вигляді відсторонення від людини;
 • сарказм, глузування, кпини – демонстрація неповаги і презирства;
 • нещира похвала, лестощі, засипання подарунками – очікування схвальної відповіді на свої запити;
 • ниття, роль жертви, позиція «ти повинен про мене дбати»;
 • зітхання, ридання – виклик почуття провини.

Поміркуйте, як часто по відношенню до вас використовуть такі види маніпуляції? А як часто ви самі застосовуєте їх до своїх близьких чи колег?

Чи буває маніпуляція на благо?

Деякі психологи виділяють такий підвид маніпуляції, як маніпуляція на благо — наприклад, у вихованні дітей. Однак якщо ви не педагог, то вам буде доволі складно розібратися, де  межа між благом і злом. Мама каже своїй дитині «я вже йду», щоб виманити її з пісочниці. Звичайно, вона нікуди не піде без малюка, але розуміє, що досягти бажаної мети, натиснувши на його страхи, вона зможе значно швидше, ніж вмовляючи його. Що ж у цьому поганого? А те, що, підростаючи, син або донька починають так само чинити з батьками та іншими дітьми — досягати бажаного шляхом показової поведінки, ультиматумів, образ, крику тощо.

Те саме відбувається і у взаєминах між підлеглими та начальством. Нерідко керівники використовують різні методи маніпуляції, щоб спонукати робітників до більшої результативності. І навіть якщо помітні зрушення відбудуться, підсвідомо кожен зі співробітників відчуватиме дискомфорт від того, що ним намагаються маніпулювати, натискаючи на його вразливі місця.

Обопільна небезпека

На перший погляд, найбільше страждають ті, ким маніпулюють. Психологи онлайн відзначають низку внутрішніх конфліктів, з якими найчастіше стикаються об’єкти маніпуляцій:

 • безпідставне почуття провини;
 • необхідність вибору між двома однаково поганими варіантами;
 • необхідність постійно відмовлятися від «хочу» на користь «треба»;
 • неможливість визначити мотиви того, хто спонукає вас до дій.

Ясна річ, це призводить до руйнування довіри між близькими людьми або колегами, до конфліктів та образ, до накопичення роздратування і напруги, які деструктивно впливають на будь-які взаємини. Адже для об’єкта маніпулювання стає нестерпним такий стан через придушення власних бажань, відчуття себе іграшкою в чужих руках.

Водночас важливо відзначити, що і сам маніпулятор страждає від такої своєї поведінки. Американський психолог Е. Шостром стверджує, що постійне маніпулювання призводить до руйнування особистості людини, яка витрачає свої душевні сили на керування іншими.

Як це виражається:

 1. маніпулятор починає сприймати ВСІХ людей як маріонеток — маніпулятивні відносини набувають тотального характеру;
 2. неможливість по-справжньому співчувати іншим;
 3. дедалі менше людей ставляться до маніпулятора як до близької людини — адже підсвідомо навколишні починають вчитися у нього отримувати тільки вигоду для себе;
 4. ризик постійної зміни оточення, а отже, внутрішньої самотності — близькі люди залишають, друзі віддаляються, колеги відсторонюються;
 5. труднощі в налагодженні тривалих стосунків;
 6. недооцінка інших людей з явною переоцінкою власних можливостей впливати на них;
 7. звичка «судити по собі» — маніпулятор починає шукати таємні мотиви у вчинках і фразах  оточуючих;
 8. життя, мислення, сприйняття людей за шаблоном — маніпулятор помічає тільки тих, кого можна «обробити» і «знешкодити».

Чи готові ви заплатити таку ціну, відгукуючись на заклики навчитися успішно керувати людьми? Бажаєте розірвати замкнене коло безперервних маніпуляцій? Чи, може, ви страждаєте від того, що вами маніпулюють вдома або на роботі? Хочете знати, як по-справжньому цінувати людей?

Скористайтеся нашою психологічною службою онлайн, щоб задати ці та інші ваші запитання прямо зараз.

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.