Скалічені самокритикою? Можливо, Ваш синдром самозванця пустив коріння ще у дитинстві

Ви коли-небудь відчували, що володієте тим, чого не заслуговуєте? Ви відчуваєте себе дуже некомфортно, коли ваш керівник хвалить вас, бо впевнені, що ви цього не заслуговуєте? Ви коли-небудь боялися, що вас «викриють», виставивши як недосвідчених, не талановитих, неуспішних або як таких, котрі не володіють достатніми знаннями у сфері вашої діяльності? Напевно, у вас так званий «синдромом самозванця». Але ви не самотні в цьому: більше 70% людей говорять про те, що вони переживали синдром самозванця у якийсь момент своєї кар’єри.

ЩО ТАКЕ СИНДРОМ САМОЗВАНЦЯ?

Люди, які страждають від синдрому самозванця, відчувають постійну незадоволеність і хронічну самокритику. Синдром самозванця змушує людей відчувати себе інтелектуальними шахраями: вони не можуть визнати, не кажучи вже про те, щоб святкувати свої успіхи і досягнення.

Синдром самозванця, в принципі, поширене явище серед професіоналів, які досягли вищих ешелонів успіху в якійсь сфері діяльності, віковій групі або певній статі. Вони можуть просуватися по кар’єрній драбині, але потім починають себе почувати шахраями. Вони вірять, що змогли брехнею переконати у своїй цінності всіх оточуючих.

І більше того, якщо взяти до уваги те, що високопоставлені професіонали дійсно проходять через величезний тиск і високу відповідальність (якщо молодий фахівець припускається помилки, то це не настільки страшно, як те, якщо віце-президент зазнає невдачі, так як це може коштувати компанії грошей і втрати робочого місця кимось із працівників), то умови підходять для того, щоб відчувати себе не відповідним вимогам.

Де бере свій початок синдром самозванця? Чому хтось стає жертвою цього синдрому, а хтось ні?

Звідки береться синдром самозванця?

Психологи вірять, що, як і інші внутрішньо властиві патерни мислення, синдром самозванця може корінитись у сім’ї та стилі виховання людини.

Давайте детально розглянемо деякі специфічні аспекти виховання, які могли вплинути на ймовірність розвитку синдрому самозванця.

Незаслужена похвала

Якщо Ваші батьки або інші важливі дорослі у вашому житті (дідусь чи бабуся, друг сім’ї, старший брат або сестра) схвалювали вас за те, що ви не вважали вартим похвали, можливо, тоді у вас і почало розвиватися почуття того, що ви шахрай.

Чи часто вам говорили, що ви були «хорошою дівчинкою» чи «хорошим хлопчиком»? Чи захоплювалися вашими атлетичними здібностями, вашими художніми здібностями або вашим математичним мисленням тоді, коли ви знали, порівнюючи себе з однолітками, що ви нічим таким не вирізнялися у тій сфері? У таких ситуаціях ви, дійсно, могли почати сприймати себе як шахрая.

Відсутність похвали

З іншого боку, якщо вас ніколи не хвалили – навіть за щось вражаюче (таке як потрапляння в ціль, відмінні оцінки в школі, отримання головної ролі у шкільному спектаклі) – ви, можливо, почали вважати себе негідним чи невдахою.

Всі, починаючи з самого раннього віку до того моменту, коли стають уже досить дорослими, отримують задоволення від того, що їх хвалять, або вимагають, щоб їх хвалили, щоб вирощувати в собі почуття самодостоїнства і самооцінку. Нерегулярна хвала, обумовлена ​​хвала або взагалі відсутність хвали можуть розвинути глибоку незахищеність. Найбільша потреба дітей – це позитивна увага. Якщо ця потреба залишилася не виконаною, то навіть в дорослому віці це продовжує спотворювати вашу самоповагу.

Брак сприйняття як належного

Якщо вас виховували подібними словами: «Твій брат заслуговує сидіти попереду, тому що він з’їв всю тарілку каші, а ти ні» або «Ти не заслуговуєш десерту, тому що ти не прибрав в кімнаті», то ви, напевно, дійшли до цілком природного висновку, що ви взагалі недостойні. Якщо думка про заслуги була безпосередньо пов’язана з покаранням, то це, напевно, вплинуло і на ваше розуміння того, що означає по-справжньому щось заслужити.

Сімейні ярлики

Якщо ви росли з братом або сестрою, то, напевно, ідентифікували себе з якоюсь роллю в родині, наприклад «розумниця», «чутливий наш», «конкуруючий» і так далі. Небезпека таких сімейних ярликів у тому, що їх важко помітити.

Це може привести до глибокої невпевненості, коли ваші погляди не збігаються з ярликами, присвоєними вам рідними. Наприклад, якщо завжди вважали, що ви конкуруєте з вашими братами і сестрами, а також відмінником, то вас могли не вітати з успіхами в навчанні. Це могло призвести до того, що ви почали сумніватися у власному інтелекті.

Чотири способи подолати хронічну невпевненість в собі

Щоб подолати синдром самозванця, треба уникати ситуацій, які змушують думати, ніби ви не заслуговуєте на успіх. Кажуть, що не так вже й легко виключити у собі сукупність установок, які навіювались роками.

У той час, як ви намагаєтеся зруйнувати внутрішні установки, щоб по-справжньому насолоджуватися власними заслуженими перемогами, спробуйте ось ці чотири поради для того, щоб побороти синдром самозванця:

Думайте про якість, а не про кількість

Дуже часто люди, які страждають синдромом самозванця, вимірюють себе абсолютно недосяжними стандартами. Навіть якщо їх хвалять, вони думають, що вони несправжні.

Спробуйте оцінювати себе, беручи до уваги якість, а не кількісні показники. Не існує мірил професійного успіху. Ви заслужили цей шлях не тому, що ви отримали певний бал або щось інше.

Сприймайте похвалу об’єктивно

Наступного разу, щойно вам скажуть щось хороше, сприймайте це як факт. Не засуджуйте  себе за те, що було сказано, і не аналізуйте ситуацію, шукаючи підтекст. Просто прийміть це.

Припиніть пояснювати совї успіхи

Припиніть пояснювати ваші успіхи, описуючи те, чому ви зробили щось не настільки вражаюче. Роблячи таким чином, ви намагаєтеся придушити той дискомфорт, який відчуваєте, коли вас помічають, думаючи, що ви цього не заслуговуєте. Замість того, навчіться відповідати на комплімент: «Спасибі! Я радий, що все вийшло!» і йдіть далі.

Перестаньте прирівнювати все до удачі

Позбудьтеся слова «удача», коли мова йде про ваші досягнення. Дійсно, є таке поняття, як опинитися в потрібному місці в потрібний час. Але навіть при сприятливих обставинах, для успіху все одно потрібна важка робота і технічні можливості. Ви не «щасливчик» – ви отримали підвищення, виграли заявку на участь або добре підготували презентацію. Ви вклали час і зусилля. Ви на це заслужили.

У прагненні поліпшити сприйняття своїх досягнень, корисним може стати оцінка того, як виховання вплинуло на ваші почуття безпеки і власну гідність.

Гарна новина полягає в тому, що синдром самозванця проявляється у всіх професіях, статтях або національностях, тому якщо ви відчуваєте себе самозванцем, то навколо вас є багато інших людей, які відчувають себе так само. Тому просто повірте: Ви настільки молодець, наскільки говорить про це ваш керівник, колеги, знайомі, родина і друзі.

Мелоді Вілдінг допомагає амбітним професіоналам і підприємцям вдосконалювати внутрішню психологію по відношенню до успіху і щастя.

Автор – Мелоді Вілдінг, ліцензований соціальний працівник, магістр / © 2016 PsyChcentral.

Веб-сайт: psychcentral.com

Переклад – Ширченко Вікторія для dobroeslovo.org

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.