Чи існує життя без гаджетів?

У середині минулого століття Рей Бредбері написав роман-антиутопію «451 градус за Фаренгейтом», яка багато чим нагадує сьогоднішню залежність від телефону. У ньому зображене споживче суспільство, де люди в сім’ях розучилися спілкуватися. Вони закривають вуха «раковинами» і слухають музику. Їхні кімнати – суцільні телестіни, на яких транслюються нескінченні шоу. А герої цих серіалів і шоу стають ріднішими і ближчими, ніж власний чоловік, дружина або діти. Та читаючи цей роман на початку 21 століття, раптом усвідомлюєш, що в ньому немає ні краплини фантастики.

Як все починалося

Задля справедливості варто відзначити, що спілкування між чоловіком і дружиною або батьків з дітьми завжди було проблемною зоною. В інтернет-просторі є із цього приводу чудова жартівлива назва картини П. С. Крьойера 1881 року: «Як члени родини ігнорували один одного до винайдення смартфонів».

Ще кілька років тому перегляд чоловіками футбольних матчів психологи наводили як класичний приклад порушення спілкування в сім’ї. А сьогодні і пристрасть дружин до соціальних мереж може стати серйозною причиною сімейної кризи. До психологів онлайн нерідко звертаються чоловіки і жінки, для яких простіше знайти роботу, заняття або хобі до душі, ніж напружуватися з побудовою стосунків у сім’ї. Однак дедалі частіше психологічної допомоги онлайн потребують жертви інтернет-залежності або їхні родичі.

Великі втрачені можливості

Інтернет, як і гроші, сам по собі нейтральний. Гроші дають величезні можливості, важливо тільки правильно ними розпоряджатися. Щодо інтернету, то завдяки йому людство отримало доступ до неймовірних обсягів даних. Телефони, планшети, смартфони і нетбуки полегшують нам завдання пошуку потрібної інформації в прямому і переносному значеннях. Вони легкі, компактні, поміщаються в кишені або сумці і мають інтернет-доступ.

Але як ми використовуємо це благо? Чи вивчаємо ми чергову (японську, наприклад) мову? Чи, можливо, теорію Ейнштейна? Ні, ми перевіряємо новини, граємо в іграшки або слухаємо музику.

У паралельному світі

Та найбільш негативно гаджети впливають на людське спілкування. Деякі кафе навіть почали вдаватися до крайніх заходів і вивішувати таблички з написом: «НІ, У НАС НЕМАЄ WI-FI. СПІЛКУЙТЕСЯ!”. І схоже, подібні таблички скоро стануть необхідністю в кожному домі.

Психологи онлайн дедалі частіше чують, що сімейне спілкування їхніх співрозмовників звелося нанівець саме через наявність вдома гаджетів.

Перевірте себе:

 • чи приносить вам радість черговий інтернет-серфінг?
 • чи засмучує вас відсутність інтернету, навіть якщо ви не мали наміру використати його для роботи?
 • що ви вибираєте – прогулянку на свіжому повітрі чи інтернет?
 • ви постійно оновлюєте свою сторінку в соціальних мережах і електронну пошту?
 • чи втрачаєте ви відчуття часу, зазирнувши на хвилинку в соціальну мережу?
 • чи відчуваєте ви біль в очах, попереку, суглобах після сидіння за комп’ютером?
 • чи висловлюють ваші близькі невдоволення або обурення тривалим перебуванням у ваших руках гаджету?

На жаль, на багато цих пунктів ми можемо відповісти ствердно.

Де знайти кнопку RESET у сімейному спілкуванні?

Психологи впевнені, що людство «підсіло» на безперервний пошук і видачу інформації через інтернет. Років 10 тому, вирушаючи на концерт, подорожуючи або просто йдучи в кафе на побачення, чи фотографувала подружня пара все навколо, чи знімали це на камеру?

Поспілкувавшись з психологом онлайн, ви почуєте, що намагання все зафіксувати насправді робить людину менш чутливою до того, що відбувається. Концерт, вечеря або подорож залишаться в пам’яті гаджета. Але не в нашій. Тому що замість того, щоб переживати неповторний момент разом, ми знімаємо його на смартфон і з успіхом забуваємо. Гаджети віддаляють чоловіків і дружин один від одного.

Здавалося б, вирішити проблему просто: відключіть інтернет – і все. Але, як і будь-яка інша, інтернет-залежність дуже підступна. Відомі випадки, коли дружина скаржилася на «зависання» чоловіка в соцмережах, і він вирішив проблему дуже просто – купив коханій новенький смартфон. Скандали в домі припинилися, бо щовечора пара сідала разом на диван і гортала стрічку новин – кожен на своїй сторінці в мережі.

Якими можуть бути правильні виходи із ситуації?

 1. Обговоріть разом, скільки часу, де і за яких обставин ви можете проводити час з гаджетом. Наприклад, після роботи або після вечері хвилин 15–20 я б хотів почитати новини в інтернеті, щоб відволіктися від робочого дня.
 2. Обговоріть разом, за яких обставин ви в жодному разі не можете користуватися гаджетом. Наприклад, вирушаючи разом на побачення або на прогулянку з дітьми, ви домовляєтеся проводити час разом і тільки в реалі.
 3. Обговоріть із чоловіком межі спілкування з протилежною статтю в соціальних мережах. Що допустимо, а що ні? Скажімо, поговорити чоловікові зі своєю давньою знайомою про сім’ю і роботу нормально. Але розглядати з нею особливості свого або її особистого життя (труднощі, непорозуміння в сім’ї) неприйнятно. Такі розмови спонукають до певної емоційно близькості, яка можлива лише між подругами (друзями) або між чоловіком і дружиною, та ніяк не між представниками протилежних статей.
 4. Обговоріть, яку інформацію про вашу сім’ю та які фотографії допустимо викладати в інтернет, а які ні.
 5. Не використовуйте соцмережі чи електронну пошту для регулярного листування з чоловіком або дружиною – це створює ілюзію спілкування. Натомість потурбуйтеся про реальне проведення часу разом.
 6. Подумайте, чи є ви позитивним цікавим співрозмовником для своєї другої половинки?

Фантастичне суспільство Рея Бредбері потерпало від браку глибокого особистого спілкування між людьми. Можливо, саме про наше покоління писав великий фантаст.

Якщо ваша сім’я зазнає подібних труднощів, уже зараз скористайтеся нашою психологічною допомогою онлайн безкоштовно.

Адже хороше спілкування – запорука міцної родини.

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.