Вбити почуття. Чи безпечно пригнічувати свої емоції?

У психологів онлайн нерідко запитують, як впоратися з гнівом та агресією, як розвинути і собі здатність до керування гнівом? Як придушувати емоції, щоб вони не підвели в найвідповідальніший момент? Адже, попри зовнішній спокій, всередині можуть вирувати пристрасті, які прагнуть вирватися назовні. Розгляньмо детальніше так званий процес «поховання почуттів».

Пригнічувати чи керувати почуттями?

Ми вчимося пригнічувати свої почуття з дитинства. Точніше, нас це вчать робити. Хто з  хлопчиків бодай раз не чув суворого або роздратованого «Чоловіки не плачуть!»? Лише небагатьох дітей не висміювали за проявлений страх.

Самі по собі почуття людини нейтральні. «Хорошим» чи «поганим» може бути лише їх прояв. При чому постійна демонстрація оточуючим своїх почуттів — не зовсім правильний тип поведінки. Емоційна зрілість людини виявляється, зокрема, і в умінні стримувати перший порив почуттів. Це необхідно, щоб проаналізувати їх і ситуацію загалом, а не піддатися бурхливому потоку емоцій.

Водночас існує величезна різниця між контролем емоцій та їх пригніченням. Наші психологи онлайн дотримуються думки, що перерости у фізичну хвороба може не кожен душевний біль, а лише той, який людина пригнічує.

При цьому не важливо, наскільки майстерно ви вміє приховувати, що насправді коїться у вас в душі. З роками всі ми можемо стати справжніми професіоналами, здатними тримати свої почуття при собі. Та це лише погіршить ситуацію, адже від подібної «звички» ми можемо остаточно заплутатися у своїх істинних почуттях і перестати їх ідентифікувати.

Фізіологія почуттів

Як реагує наш мозок на подібне умертвіння емоцій? Чим менше ми дозволяємо собі проявляти почуття, що нас пригнічують, тим вищим стає наше душевне напруження. При цьому організм ще раз переконується в тому, що ми перебуваємо в небезпеці, з якою або мусимо боротися, або бігти від неї. Пригнічені почуття або їх постійне заперечення роблять нас внутрішньо напруженими і злісними істотами, які прикриваються зовнішньою доброзичливістю, але ризикують отримати хронічну хворобу.

Симптоми пригнічених почуттів

Консультанти лінії довіри «Добре слово» склали перелік ознак того, що людина свідомо чи, що більш імовірно, несвідомо страждає від «похованих» емоцій.

  • Перфекціонізм — бездоганно виконане завдання допоможе уникнути відчуження або критики.
  • Тотальний контроль себе та ситуації допоможе уникнути небажаних почуттів і порушення внутрішнього світу.
  • Самоосуд, невпевненість у собі, що сформувалися в умовах зростання в недоброзичливому середовищі. Найчастіше людина, що звикла пригнічувати свої почуття, пережила нехтування і брак родинного тепла.
  • Цинізм — приховування своїх проблем шляхом висміювання оточуючих, ситуацій.
  • Підвищена емоційність — надмірна реакція на дрібниці, викликана певними запахами, звуками, важкими спогадами або нічними жахіттями.
  • Безладні інтимні стосунки, у яких людина намагається відчути себе бажаною і коханою. Знову ж таки, найімовірніше, це пов’язано з глибоко прихованим відчуттям знехтування, пережитим у дитинстві.

Почуття не вмирають

Вони шукають вихід, адже емоції потрібно проявляти. Та тільки їх прояв може бути аж надто спотвореним. Переповнені судини наших сердець починають виливати на оточуючих гнів і роздратування за найменшим приводом. А тіло починає хворіти фізично.

Що ж робити зі своїм резервуаром почуттів? Як навчитися з ними жити і справлятися?

Досвідчені психологи онлайн цілодобово готові до спілкування в чаті на ці та інші теми, які вас цікавлять. Зверніться прямо зараз.

Під час написання статті була використана книга Дона Колберта «Смертельні емоції»

З будь-якої країни в зручний час
Де б Ви не знаходились, наші консультанти зв'яжуться з Вами в зручний час.
Анонімно і конфіденційно
Ми дотримуємося Етичного кодекса психолога та несемо повну відповідальність.
Доступні ціни
7 консультацій з особистим психологом онлайн дешевше однієї традиційної консультації.

Підписуйтесь на нові статі.

Ми розсилаємо тільки якісний матеріал.
Заповніть форму і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом.